Továrna v médiích

2020
FROM – Na konci všech cest (Oficiální videoklip)

Článek o továrně ve sborníku PROPAMÁTKY
https://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/liberecky-kraj/tema/propamatky-%7C-vysel-sbornik-z-konference-zamerene-na-textilky/5375/

2019
Dara Rolins v továrně

https://www.super.cz/617719-odhalena-tela-sexy-pohyby-a-talent-na-rozdavani-popova-diva-dara-rolins-prekvapila-v-novem-klipu-nejen-divokymi-outfity.html?source=FBS&fbclid=IwAR3S65tByMytGYMec4JF9cVshQncDBmFYfa_7zRLd5LO3oZzmbL61o6SM6k

Továrna v rádiu
Česko země neznámá

Od 10/7 si o nás můžete přečíst v časopisu Respekt

Další pořad v České televizi ke shlédnutí od 17.6.2017 na odkazu níže.

Proměny v čase nezničeného českého venkova na pomezí Českého ráje, Podkrkonoší a krajiny novopackých blouznivců. Tři Jaroslavové nás provádějí po městečku nedotčeném vlivem Sudet, kde protestanti žijí již od dob husitských válek v širokém úvalu říčky Popelky.

Dokumentární film ukazuje současnou podobu města Lomnice nad Popelkouv konfrontaci s archivními fotografiemi z minulého století a dokládá tak neutuchající společenský, kulturní i sportovní život. Měsíčník Lomnické noviny vychází pravidelně vždy v polovině měsíce, je zde divadelní spolek J.K. Tyl a festival Lomnické kulturní léto, stálý pěvecký soubor Bořivoj, loutkářský soubor Popelka, mykologický klub, odnož Klubu českých turistů, šachový oddíl, závody ve stromolezení, Velká cena ve skoku na lyžích, turnaje v tchoukballu,každý rok se kolem dne dětí koná akce „Já mám koně“ a před Vánoci mikulášské slavnosti.

Fotograf Jaroslav Bárta (*1948) po studiích na FAMU byl zaměstnán u Staveb silnic a železnic. V roce 1995 založil občanské sdružení České foto. V letech 2002-2009 byl vedoucím katedry fotografie FAMU, kde působil do září 2016. Ve svém domě vybudoval Galerii Půda, ve které připravil v letech 1996-2001 čtrnáct výstav. Kromě volné fotografické tvorby se zabývá grafickými návrhy knih a výtvarných katalogů, vydavatelskou činností a pořádáním výstav, věnuje se také jejich architektonickému řešení. Vystavoval v Čechách i zahraničí. Za jeho dosud nejpodstatnější projekt je považována výstava a kniha Letem českým světem 1898/1998 (Studio JB Jaroslav Bárta 1999).

Spisovatel Jaroslav Rudiš (*1972) je autorem románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách a Národní třída. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také mezinárodně úspěšný film režiséra Tomáše Luňáka oceněný Evropskou filmovou cenou. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. S Jaromírem 99 založil také skupinu Kafka Band, se kterou vydali album DasSchloss. Žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem. Píše česky i německy.

Hudební skladatel Jaroslav Krček (*1939) je uměleckým vedoucím, dirigentem a zakladatelem souborů Chorea Bohemica a Musica Bohemica. V letech 1967-72 působil jako hudební režisér ve vydavatelství Supraphon. Je všestranným hudebníkem, kromě dirigování komponuje, hraje na mnoho hudebních nástrojů, zpívá a dokonce vyrábí pro potřeby souboru nové nástroje. Od studijních let se zajímá o folklór a spolu s ním o anonymní hudební projevy české kultury. Souběžně s tím se věnuje vlastní kompoziční práci na poli symfonickém, komorním a vokálním. Natočil například více než 50 CD, od hudby historické přes své vlastní skladby až k nahrávkám týkajících se právě folklóru.

Lomnice nad Popelkou se jako osada městského charakteru vytvářela postupně -nejstarší zmínku najdeme v Dalimilově kronice z r. 1232, ke vzniku souvislejšího osídlení docházelo v údolí podél potoka Popelky. Místní jméno Lomnice se odvozuje od přídavného jména lomná, to znamená voda vytékající z lomů nebo tekoucí mezi lomy či mající lomený tok. Nepochybná existence Lomnice jako městečka je doložena ve 14. století. V době husitských válek byla Lomnice ovlivněna radikálními myšlenkami, o čemž svědčí i pojmenování dvou blízkých kopců biblickými názvy Tábor a Babylon. Zatímco pod Babylonem stávala kdysi šibenice, vrch kopce Tábor dnes zdobí proslulá Tichánkova rozhledna.

V průběhu 19. století se stala Lomnice důležitým centrem průmyslové výroby v Podkrkonoší. Jejím základem byla přirozeně tradiční textilní produkce, ale vznikaly zde i továrny vyrábějící stroje a také dílny, v nichž se vyráběly vyhledávané lomnické suchary a jiné pečivo. Na další rozvoj města mělo vliv i zavedení přímého vlakového spojení z Mladé Boleslavi do Nové Paky od roku 1906.

V současné době město nabízí svým návštěvníkům bohaté sportovní a kulturní vyžití (Tylovo divadlo, kino, zámek, Městské muzeum a galerie, loutkové divadlo, sportovní hala, zimní a letní stadion, horolezecká stěna, lyžařský areál v Popelkách s volně přístupným vyhlídkovým ochozem na skokanském můstku K70, sportovní letiště, koupaliště aj.). Typické pro město a okolí jsou stavby lidové architektury (vesnická památková rezervace Karlov, roubené domy, dřevěná zvonice), díky husté síti lyžařských terénů a cyklotras lze v okolní malebné krajině navštívit mnoho zajímavých turistických cílů jako např. rozhlednu na hoře Tábor, zříceninu hradů Kumburk a Bradlec či Smetanovu vyhlídku.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097944695-nas-venkov/217562243400005-jaroslav-nad-popelkou/

 

Fokus Václava Moravce na České televizi:

medailonek o továrně od času 1h 44min

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/217411030530004/

Svatby:

https://www.beremese.cz/rozhovor-s-nevestou-jarcou/

 

Lomnické noviny:

pozvánka na Den architektury 2016:

pozvánka na Country bál 21016:

Rok 2016 v továrně – shrnutí:

Prezentace střední školy a továrny Mastných:

Dny architektury 2014:

Články:

Fotografie:

Videa: