Muzeum Motorek Raleigh Historie a Elegance na Dvou Kolech

Přijďte navštívit nejpočetnější sbírku starých motorek značky Raleigh na světě v našem unikátním prostředí.

Otevřeme vám dveře do světa historie, technologie a elegance.

Historie

Prozkoumejte bohatou historii značky Raleigh, která sahá až do 19. století, a zjistěte, jak se motocykly vyvíjely v průběhu času.

Technologie

Značka Raleigh byla předním inovátorem ve světě motocyklů. Podívejte se na vývoj technologie, který přinesl do světa dvou kol.

Elegance

Naše sbírka obsahuje vzory motorek Raleigh, které vynikaly svým designem a elegancí. Zážitek z návštěvy muzea je jako cesta časem.

Raleigh – nejpočetnější světová sbírka je u nás v továrně

Historie a vášeň pro motocykly jsou jedinečně spojeny v naší soukromé sbírce historických anglických motocyklů, kterou můžete objevit v Továrně Mastných. Tato nezapomenutelná expozice nás zavede zpět do zlaté éry motocyklového průmyslu a ukáže nám, jak motocykly Raleigh ovládly cesty a srdce jezdců po celém světě.

Přehrát

Pavel Doležal a jeho cesta ke sběratelství

Příběh této unikátní sbírky začal, když bylo Pavel Doležalovi kolem 12 let. Začal shromažďovat různé historické předměty, od mlýnků až po váhy, a začal je pečlivě studovat, rozebírat a skládat zpět. Zajímala ho magie řemesla a konstrukcí. Tato vášeň jej vedla k tomu, že začal zkoumat mechaniku a fungování spalovacího motoru umístěného mezi dvěma koly.

Po jízdě na kole následovaly jeho první motocykly, jako Jawa Stadion, a postupně se dostal k motocyklům české Jawy, ČZ a německé Ardie. Ve svých 15 letech už vlastnil čtyřtaktní motocykl Jawa 500 OHV, zvaný Rumpál, a ve svých 17 letech získal svůj první motocykl Raleigh 500 OHV. S postupujícím časem nejenže vlastnil tyto historické stroje, ale také se začal zajímat o techniku jejich restaurování.

Příběh značky Raleigh

Firma Raleigh má bohatou historii. Začala svou činnost v roce 1887 v Nottinghamu, kde vyráběla jízdní kola. V roce 1901 postavila svůj první motocykl, poháněný řemenem a namontovaným přes přední kolo. Brzy nato přišel lepší a silnější stroj s motorem Fafnir. Firma procházela obdobím většího i menšího úspěchu v závislosti na situaci na trhu. Roku 1920 se vrátila na trh s motocykly se zbrusu novým plochým dvouválcovým modelem, kde byl motor namontován v jedné rovině s rámem.

Raleigh vytvořila různé modely motocyklů, včetně těch s horním ventilem o výkonu 2½ h.p., které byly navrženy pro rychlostní práci. Tyto motocykly se vyznačovaly dlouhým zdvihem motoru, válečkovými ložisky na ojničce a hřídeli, řetězovým pohonem na všechny pohony a nízkou jízdní polohou, což z nich činilo ideální stroje pro ty, kteří hledali rychlost i spolehlivost. Navíc, firma Raleigh patentovala nový způsob mazání, který kombinoval výhody ručního čerpadla i mechanických systémů.

Sbírka historických motocyklů Raleigh

Dnes můžeme obdivovat téměř 20 motocyklů značky Raleigh ve sbírce Pavla Doležala v Továrně Mastných. Většina z nich pochází z období 20. a 30. let minulého století. Tato sbírka představuje nejpočetnější světovou sbírku motocyklů této značky.

Aby se tyto motocykly dostaly do takového stavu, v jakém jsou dnes vystavovány, musely projít náročným restaurováním. Během tohoto procesu byly použity klasické osvědčené postupy, včetně netradičních a zapomenutých metod, stejně jako nejnovější technologie. Každý motocykl byl pečlivě obnoven do svého původního lesku, což vyžadovalo mnoho práce, trpělivosti a lásky k těmto historickým strojům.

Výstavu motocyklů Raleigh můžete navštívit v Továrně Mastných a projít se historií této legendární značky. Pro fanoušky motocyklů a historie je to nezapomenutelný zážitek, který vás zavede do zlaté éry motocyklového průmyslu.

Komentované prohlídky továrny

Máte zájem o komentovanou prohlídku?
Zavolejte nám dopředu, abychom si domluvili vše potřebné.

Ceny:

1 – 3 osoby: 200 Kč/osoba

Od čtyř osob: 150 Kč/osoba

Volejte

+420 724 556 883